Często zadawane pytania

„Jak działają osuszacze budynków?”

Osuszacze budynków to nic innego jak osuszacze powietrza i są przeznaczone do pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Posiadają drugą chłodnicę tzw. drugi wymiennik ciepła.
Osuszacze poprzez wbudowany wentylator przefiltrowują wilgotne powietrze, oraz gromadzą na jednym z wymienników ciepłą rosę czy też szron w postaci lodu. Praca osuszaczy powietrza oparta jest na zjawisku skraplania pary wodnej na chłodnej powierzchni (osuszacze kondensacyjne) lub na wchłanianiu wilgoci (osuszacze adsorpcyjne). Działanie osuszaczy kondensacyjnych opiera się na wykorzystaniu układu chłodniczego. Strumień powietrza osuszanego jest zasysany przez wentylator na powierzchnię chłodnicy, gdzie następuje obniżenie temperatury powietrza poniżej punktu rosy. Powoduje to skroplenie pary wodnej zawartej w powietrzu i osadzenie kropel wody na powierzchni chłodnicy.

„Jak skutecznie osuszyć budynek?”

Odpowiedź na to pytanie uzyskamy poprzez dokładną analizę przyczyn, które doprowadziły do zawilgocenia budynku, czy tez murów. Mając doczynienia z budynkiem po zalaniu wystarczą odpowiedniej mocy wentylatory, które ciepłym powietrzem osuszą Wasze ściany. W przypadku gdy wilgoć nachodzi z fundamentów, oznacza to ze prawdopodobnie ich izolacja uległa zniszczeniu, bądź nie funkcjonuje prawidłowo na skutek upływu lat. Odpowiednim rozwiązaniem dla tego problemu jest iniekcja krystaliczna. Polega ona na stworzeniu osobnej warstwy izolacji w dolnych częściach budynku. Taka metoda skutecznie izoluje przed zaciąganiem wilgoci z gruntu.

„ILE TRWA PROCES OSUSZANIA?”

Proces osuszania budynków w głównej mierze zależy od stopnia zawilgocenia ścian. Pierwszym krokiem jest weryfikacja wilgotności w ścianach i dobór odpowiednich metod osuszania. Istotną kwestią w realizacji osuszania budynku ma grubość murów – im grubszy mur tym dłuższy proces osuszania. Łatwo więc wywnioskować ze świadczone przez nas usługi wymagają czasu, aczkolwiek możemy założyć że standardowo osuszanie może trwać od 1-6 msc.

„Osuszanie osuszaczami – jak to wygląda w praktyce?”

Weźmy na przykład świeżo wybudowany dom w okresie letnim. Przy wyrównanej temperaturze zewnętrznej z pokojową, pozostałości mokrych czy wilgotnych materiałów są zazwyczaj niewidoczne. Późną jesienią podczas ogrzewania domu, nagle ukazują się nam mokre plamy i zawilgocenia. Osuszacze osuszając powietrze w pomieszczeniach zmuszają wilgoć do wyjścia ze ścian czy też z posadzki.

„Dopasowywanie osuszaczy do pomieszczeń?”

Osuszacze posiadają swoje właściwości techniczne oraz są przeznaczone do odpowiednich warunków osuszania. Aby całkowicie spełniały swoje zadanie należy je dopasować do pomieszczeń, najlepiej tak żeby mogły kilkukrotnie obrócić powietrzem w m3/h. Większość osuszaczy działa w temperaturze od 3°C do 30°C, a najlepszą temp. do wydajności osuszania jest ok. 25°C. Dlatego też przy niższych temperaturach, zwłaszcza w okresie zimowym, wskazane jest dogrzewanie pomieszczeń, a przy wyższych temperaturach – zamontowanie dodatkowych wentylatorów.
„Dlaczego wentylatorów?”
Cyrkulacja powietrza i jego ruch powoduje nie tylko równomierne osuszanie, ale także przyspiesza i zapobiega wzrostowi temperatury.

„Czy warto ozonować budynek po zalaniu?”

Nie. Niemieckie Instytuty badawcze już dawno temu udowodniły iż ozonowanie neutralizuje jedynie cząsteczki zapachowe i nie ma nic wspólnego z dezynfekcją. Po czym ozonowanie pomieszczeń zostało całkowicie wycofane z rynku niemieckiego a do zwalczania nieprzyjemnych zapachów wprowadzono małe urządzenia elektryczne zwane Neutralizatorami zapachu.

„Jak powinna wyglądać dezynfekcja po zalaniu?”

Najpierw należy zidentyfikować powstałe już mikroorganizmy, pleśń, wirusy czy też bakterie. Następnie do podposadzkowej warstwy izolacyjnej w zależności od szczelności izolacji wprowadzamy w postaci piankowej lub płynnej środki dezynfekujące zmieszane z wodą, aż do górnego poziomu posadzki. Dezynfekcja trwa ok. doby. Do usunięcia płynnych środków dezynfekujących używamy tych samych urządzeń co do podposadzkowego osuszania. Dezynfekcja ścian polega na spryskaniu ich lub wtarciu gąbką odpowiednich środków dezynfekujących na okres ok. doby.

„Osuszanie podposadzkowe, co to takiego?”

Pierwszymi oznakami zalania stref podposadzkowych są wilgotne ściany tuż przy podłodze. Remont posadzek na pierwszą myśl wydaje się bardzo problematyczny – i taki właśnie jest! Osuszanie budynków Plewiński wykonuje osuszanie tych stref bez zbędnych remontów, a co najważniejsze skutecznie pozbędziemy się wilgoci. Osuszanie podposadzkowe zazwyczaj trwa kilkanaście dni, w zależności od ilości zgromadzonej wody. Do przeprowadzenia skutecznego osuszania wybieramy sprawdzone niemieckie osuszacze, oraz wykonujemy otwory w posadzce, którymi wtłoczymy nagrzane powietrze. Ilość otworów uzależniona jest oczywiście od osuszanego metrażu!