Jak poradzić sobie z wilgocią?

Osuszanie ścian – Jak poradzić sobie z wilgocią?

Najbardziej optymalny poziom wilgotności względnej w powietrzu mieści się w granicach między 40% a 60%. Zarówno niższa jak i wyższa wilgotność jest niekorzystna. Jeśli wilgoć powietrza przekracza 60% szybko rozwijają się szkodliwe grzyby i pleśnie, zwłaszcza jeśli panuje wysoka temperatura. Przyczynia do tego się również brak światła słonecznego oraz słaba wentylacja. Przebywanie w takich pomieszczeniach wiąże się niestety z ryzykiem wystąpienia licznych chorób i infekcji.


Wilgoć jest również bardzo niebezpieczna dla budynku. W skrajnych przypadkach może nawet osłabić jego konstrukcję, zniszczyć ściany oraz podłogi. Aby się jej pozbyć, musimy podjąć decyzję jaka metoda osuszania pomieszczeń będzie w naszym przypadku najlepsza. Nie chodzi bowiem tylko o bieżące osuszenie nagromadzonej wilgoci, ale również o wyeliminowanie jej przyczyn i zapobieganie skutkom zawilgoceń. W związku z tym niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji.

Jakie są przyczyny powstawania wilgoci?

Jednymi z najczęstszych przyczyn powstawania wilgoci są m.in.:

 • Nieprawidłowa izolacja ścian budynku
 • Brak odpowiedniej izolacji wodochronnej fundamentów czy podpiwniczenia
 • Podniesienie się wód gruntowych
 • Słaby system wentylacyjny

Czy w twoim domu gromadzi się wilgoć?

Aby ułatwić odpowiedź na to pytanie, można wyróżnić następujące objawy, które powinny wzbudzić zaniepokojenie:

 • Odchodzenie tapet
 • Łuszczenie tynków
 • Nieestetyczne spulchnienia i plamy
 • Kondensacja pary na oknach i ścianach lub w ich okolicach
 • Pleśń i grzyb na ścianie
 • Nieprzyjemny zapach

Co zrobić, gdy w domu jest wilgoć?

Jeśli przyczyną jest podciąganie kapilarne wód gruntowych, należy je wyeliminować poprzez ułożenie nowej izolacji poziomej i osuszenie ścian. W przypadku gdy zawilgocenie pojawia się na poddaszu, możliwe będzie uszczelnienie pokrycia dachowego, orynnowania, wymiana instalacji czy dołożenie ocieplenia. Bardzo istotne jest zapewnienie w budynku odpowiedniej wentylacji. Jeśli powiększenie przekroju kanału wentylacji grawitacyjnej będzie niewystarczające, konieczne będzie zainwestowanie w wentylację mechaniczną. Warto także zamontować nawiewniki w oknach. Jeśli problem nie leży w wadach technicznych domu, jego osuszanie można rozpocząć, gdy z pomieszczeń zostaną usunięte wszystkie mokre rzeczy i elementy wykończenia.

Metody Osuszania Zawilgocenia

Najlepsze, choć długotrwałe, jest suszenie naturalne, czyli intensywne wietrzenie przy szeroko otwartych oknach i drzwiach. Niestety, nie wszystkie pomieszczenia i miejsca można skutecznie przewietrzyć, nie zawsze też sprzyja temu pogoda. Jeśli na zewnątrz jest sucho i ciepło, wystarczy ustawić i włączyć wentylatory; jeżeli chłodno – należy włączyć także ogrzewanie w domu lub stosować różnego rodzaju ogrzewacze lub nagrzewnice: elektryczne, olejowe bądź gazowe. Samo ogrzewanie powietrza tylko w niewielkim stopniu przyspiesza proces osuszania – trzeba stosować wentylatory, by wymuszać ruch powietrza w pomieszczeniach. Otwieranie okien zwykle nie wystarczy. Nie wolno przegrzewać pomieszczeń powyżej 35°C. Wysoka temperatura może wpłynąć na stan mebli i elementów z drewna.

Jeśli natomiast jesteśmy pewni, że zawilgocenie na dobre zadomowiło się w naszych domowych czterech kątach, a wszystkie możliwe jej przyczyny zostały wyeliminowane, najbardziej korzystnym może okazać się skorzystanie z osuszaczy.

Urządzenia te, susząc powietrze w pomieszczeniu, doprowadzają do odprowadzenia wilgoci ze ścian lub podłóg. Przydadzą się po zalaniu domu albo w razie problemów z hydroizolacją, czego efektem jest wilgoć na ścianach lub pod podłogą. W czasach coraz szybszego budowania osuszacze pozwalają skrócić przerwy technologiczne potrzebne na wyschnięcie tynków lub wylewek, zanim będą prowadzone prace wykończeniowe. Stosując osuszacze, można zlikwidować zawilgocenie warstwy muru o grubości do 1 m. Użycie osuszaczy izolacji jest konieczne w razie zalania domu na skutek powodzi, awarii w instalacji wodnej, zalania przez sąsiada. Podczas budowy domu najczęściej używa się ich do suszenia: wylewek podłogowych przed ułożeniem parkietu, stropów, nowych tynków i nowo wymurowanych ścian przed ich ociepleniem. Można je również wykorzystać podczas osuszania piwnic całkowicie zagłębionych w gruncie, w których nie ma żadnego ogrzewania, a wilgotność dochodzi do 20% masy muru.

Urządzenia te, susząc powietrze w pomieszczeniu, doprowadzają do odprowadzenia wilgoci ze ścian lub podłóg. Jeśli sięgamy po osuszacze, żeby usunąć wilgoć z zalanych pomieszczeń, najpierw należy upewnić się, że źródło wilgoci zostało zlikwidowane. Jeśli wilgoć znalazła się w podłodze lub ścianach na skutek błędu w systemie hydroizolacji, najpierw powinien zostać on naprawiony, tak jak zostało to już wcześniej wspomniane.


Jak działamy?

 • 1KonsultacjaWestępne ustalenia
 • 2POMIAR WILGOTNOŚCIWycena
 • 3REALIZACJAUSŁUGI
 • 3Zakończenieodbiór prac

Poniżej prezentujemy Państwu producentów najwyższej jakości osuszaczy, nagrzewnic oraz wentylatorów do osuszania budynków.