Zawory zwrotne receptą na osuszanie budynków
Ryzyko zalania nieruchomości wskutek zwiększonych opadów deszczu w ostatnich latach stale wzrasta. Opady charakteryzują się krótkim, niezwykle gwałtownym przebiegiem w trakcie którego spada ilość wody znacznie przekraczająca dotychczasowe wartości. Kanalizacja deszczowa nie jest w stanie w krótkim czasie odprowadzić tak dużej ilości wody. W sytuacji przepełnienia kanalizacji , woda zaczyna wdzierać się do niżej położonych partii domu, gdzie znajdują się odpływy. Zalanie gotowe, potrzebne będzie osuszanie budynków. Czy można tego uniknąć. Na pytanie to postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Jak zawór zwrotny chroni przed zalaniem i osuszaniem budynków?
Jedną z przyczyn osuszania budynków jest ich zalanie wskutek zwrotnego przepływu ścieków, w sytuacji przepełnienia kanalizacji miejskiej wskutek długotrwałych opadów. Aktualnie stosowane zawory klapowe , przy gwałtownym przepełnieniu sieci , nie wytrzymują zwrotnego naporu wody i mamy gotowe zalanie. Zagrożone są piwnice, pralnie lub garaże posiadające odpływ do kanalizacji. Aby chronić je przed zalaniem, należy wyposażyć instalacje budynku w zawory zwrotne. Warto jednak dokładnie przemyśleć jaki rodzaj zaworu wybrać. Na rynku dostępne są zawory zwrotne klapowe, które ze względów konstrukcyjnych są awaryjne a podczas dużego obciążenia sieci mogą przyczynić się do powstania zalania.
Korzyści z zastosowania zaworów zwrotnych
Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie zaworów zwrotnych wykorzystujących membrany. Urządzenie tego typu nie tylko zabezpieczy nas przed zwrotnym przepływem ścieków, ale zapewni komfort użytkowania domu odcinając nieprzyjemne zapachy z kanalizacji. Zawory zwrotne wyposażone w membrany pozwalają na swobodny przepływ wody w jednym kierunku, a w przypadku cofania się wody, membrana szczelnie zamyka zawór, uniemożliwiając cofanie się wody do instalacji.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że brak zastosowania zaworów zwrotnych może stanowić podstawę odmowy wypłaty ubezpieczenia w przypadku zalania piwnicy, co niekorzystnie wpływa na czas likwidacji szkody wywołanej przez zalanie. Jest to niezwykle istotne z uwagi na zagrożenie rozwojem grzybów i pleśni. Usunięcie wody , osuszenie budynków a następnie zabezpieczenie przed rozwojem grzybów i ozonowanie to następne koszty , których można uniknąć stosując zawory zwrotne. Inwestycja w zawory zwrotne oparte na membranach, znakomicie zabezpieczy przed zalaniem domy jednorodzinne , zakłady produkcyjne i magazyny , zwłaszcza tych położonych na terenach zalewowych lub niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Pozwól sobie na komfort i bezpieczeństwo. Ograniczeniem prezentowanej technologii jest wysokość budynku do którego zabezpieczania można ją wykorzystać.
Chcę uniknąć osuszania budynków po zalaniu?
Po pierwsze, upewnij się czy instalacja wodno-kanalizacyjna którą wykorzystujesz wyposażona jest w zawory zwrotne. Po drugie ustal, czy one oparte na technologii wykorzystującej membrany. Jeśli nie masz zaworów lub rozwiązania w nich zastosowane oparte są na klapach. Oferujemy zapewniające komfort zawory zwrotne. Zastosowanie chemii.