Wykrywanie przecieków po odśnieżaniu dachu płaskiego

Odśnieżanie dachu może wymagać wykrywania przecieków.

Usuwanie śniegu zalegającego na dachach płaskich stanowi poważne wyzwanie zwłaszcza dla posiadaczy obiektów wielkopowierzchniowych o płaskich dachach. Znaczna ilość zalegającego na dachu śniegu może poważnie obciążyć konstrukcję budynku. Z drugiej strony  powierzchnia dachu do odśnieżenia skłania do wykorzystaniu różnego rodzaju urządzeń do odśnieżania. Coraz częściej spotykanym widokiem , jest odśnieżarka pracująca na dachu płaskim. Po sezonie zimowym , odśnieżany w ten sposób dach powinien być poddany kontroli mającej na celu wykrywanie przecieków. Przeanalizujmy ryzyka związane z zastosowaniem takiego rozwiązania.

Uszkodzenia hydroizolacji czyli jak zasilamy wykrywanie przecieków

Powinieneś dobrze się nad tym zastanowić. Użycie odśnieżarki na dachu może mieć negatywny w wpływ na hydroizolację. Szczególnie jeśli jest ona stara lub uszkodzona. Użycie odśnieżarki może doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia warstwy hydroizolacyjnej. Prowadzi to do nieszczelności i przecieków, które mogą  znacznie zwiększyć wilgotność  w budynku, sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów lub prowadzić do stopniowej degradacji elementów konstrukcyjnych. Pamiętaj aby podczas odśnieżania dachu zachować należytą ostrożność lub zastosować rozwiązania, które pozwolą nam uniknąć uszkodzenia warstwy hydroizolacyjnej. Możemy np. wykorzystać  specjalne membrany,  odporne na różne warunki atmosferyczne, w tym zaleganie śniegu. Ryzyko uszkodzenia może być wtedy w sposób znaczący zredukowane mimo, że użycie odśnieżarki sprzyja powiększeniu istniejących uszkodzeń , które dotychczas nie stanowiła źródła przecieku. Dlatego należy sprawdzać szczelność dachów przed i po sezonie zimowym oraz zachować ostrożność przy usuwaniu śniegu z dachu.

Wykrywanie przecieków w punktach montażu instalacji

W wadliwie wykonanej lub uszkodzonej izolacji dachu lub tarasu, dodatkowo osłabionej działaniem deszczu, śniegu i ciągłych wahań temperatury, łatwo pojawiają się szczeliny. Raz zalana warstwa termoizolacji nigdy nie wyschnie samoistnie i straci swoje właściwości ochronne. Uszkodzenia tego rodzaju powstają często w miejscach mocowania na dachu różnego rodzaju instalacji. Przykładem mogą być instalacje fotowoltaiczne lub klimatyzacja. W skrajnym przypadku hydroizolacja być narażona na uszkodzenia mechaniczne po użyciu odśnieżarki. a także w miejscu montażu np. wskutek wadliwego wyważenia wentylatora. W takiej sytuacji rekomendujemy badanie szczelności dachu przed i po montażu. Z pewnością będą potrzebne poszukiwanie wycieków, które nieodzownie towarzyszą instalacjom na dachu. Wykrywanie przecieków w dachu metodą elektrooporową

Jak zadbać o dach zimą

Zalecamy regularne przeglądy dachu przed i po sezonie zimowym, które pozwolą ocenić stan hydroizolacji, ocenić szczelność dachu, wykryć i usnąć istniejące przecieku, a następnie osuszyć dach.  Gwałtowne zmiany temperatur są bardzo niebezpieczne w przypadku występowania mikrouszkodzeń w warstwach izolacji. Sprawdzenie szczelności dachu podjąć należy również po montażu na dachu dodatkowych urządzeń technicznych takich jak np. panele fotowoltaiczne. Pomoże Ci z utrzymaniu Twojego dachu i budynku w należytym stanie. Oferujemy szeroki zakres usług związanych z zarządzaniem dachami płaskimi. Sprawdź nasz usługi na stronie.