Osuszanie po zalaniu – 5 kroków

1. Określ stopień szkód po zalaniu

2. Znajdź przyczynę zalania

W pierwszej kolejności należy znaleźć źródło zalania. Przyczyn może być wiele. np. zły stan techniczny budynku lub źle połączone elementy w nowym budownictwie. Znać przyczynę i ją napraw zanim zacznie się jakiekolwiek prace z osuszaniem. W razie konieczności odłącz zasilanie elektryczne lub odłącz od energii elektrycznej zalane pomieszczenia.

3. Rozpocznij osuszanie ścian

Osuszanie ścian to czynność, którą da się bez problemu wykonać samodzielnie. Osuszacze do usuwania wilgoci wypożyczysz w każdym składzie budowlanym oferującym takie usługi. Są to urządzenia o różnej mocy i sposobie osuszania. Osuszanie dzieli się na osuszanie kondensacyjne oraz osuszanie adsorpcyjne.

Przy zalaniu zawilgoceniu ulegają również inne przedmioty czy meble. Futryny drzwi przez to, że są połączone ze ścianą puchną. Na meblach pojawiają się wykwity grzybów i pleśni.

4. Przygotuj się na osuszanie posadzki

Woda zgromadzona w styropianie obecnym w podłodze nie odparowuje tak jak ta obecna w ścianach budynku. Usunięcie jej wymaga zatem podjęcia innych działań, z którymi nie można zwlekać. Woda wnika bardzo wolno do styropianu, przez co może pozostawać tam przez wiele lat zanim sama odparuje. Powoduje to wieloletnie zawilgocenie i grzyba na ścianach.

Należy też pamiętać, że woda pod posadzką rozprzestrzenia się po całej powierzchni mieszkania czy domu. Przez to może spowodować zawilgocenie pomieszczeń, które pierwotnie nie uległy zalaniu. Dobra wiadomość jest taka, że rzadko konieczne są skucie całej posadzki i wymiana izolacji. 

Osuszanie posadzki po zalaniu rozpoczyna się od usunięcia obecnej pod nią wody przy pomocy pompy ciśnieniowej. Pozostała wilgoć usuwana jest poprzez wtłoczenie pod posadzkę suchego powietrza.

W tym celu wykonuje się specjalne otwory – przez część z nich powietrze jest wtłaczane do środka, a przez pozostałe wraca do pomieszczenia po nasyceniu wilgocią. Wilgotne powietrze zostaje osuszone w osuszaczu i z powrotem wędruje do sprężarki, w celu wprowadzenia pod posadzkę.

5. Zdezynfekuj pomieszczenie i usuń pleśń oraz grzyba

Usunięcie wody obecnej w ścianach i pod posadzką niestety nie kończy prac związanych z osuszaniem domu. Na zalanych, wilgotnych powierzchniach tworzy się albo grzyb albo pleść. Tak, pleśń i grzyby to nie to samo.

Przy niewielkich powierzchniach można użyć specjalne środki chemiczne do usuwania pleśni i grzybów. Są np. w formie łatwego do nanoszenia sprayu. Innym sposobem jest zastosowanie wapna chlorowanego. Przy dużych zalaniach często jest skucie tynku a dopiero później przystąpienie do odgrzybiania i usuwania pleśni.